Ebru Çeşitleri

Ebru Çeşitleri

Battal-Ebru

Battal Ebru

Battal ebrusu, ebru sanatımızın en temel desenidir. aynı zamanda ebru sanatımızın yapı taşıdır. Kullanılan boyaların ahenkle tekne üzerine atıldığı renk cümbüşüdür.

sal-ebrusu.JPG

Şal Ebrusu

Şal Ebrusu Gelgit ya da taramalı ebru yapıldıktan sonra bizle, daha düzensiz ve dairemsi hareketler yapılarak şal desenine benzeyen şekiller elde edilir. 

Tarakli-Ebru

Taraklı Ebru

Taralı ebru, Gelgit ebru veya taraklı ebru yapıldıktan sonra, son yapılan gel gite dik ve yatak olarak tarağın ucu tekneye daldırılır ve sabit bir hızla teknenin bir ucundan diğer ucuna doğru çekilir.

Bulbul-Yuvasi

Bülbül Yuvası Ebrusu

Tekne yüzeyine serpilen boyaları biz ile büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe doğru dairesel hareketler ile meydana gelen desenlerdir.

kaplan-gozu-ebrusu

Kaplan Gözü Ebrusu

kaplan gözü ebrusu, Potasyum karbonat, şap ve soda sıcak suda çözülür, bu karışım istenilen boyaya damlatılır. Teknedeki battal veya zemin ebrunun üzerine serpilir.

hatip-ebrusu

Hatip Ebrusu

Hatip ebru için hazırlanmış boyalardan belli aralıklarla birer damla bırakılır. Sonra dairenin içine ikinci, üçünce veya daha fazla sayıda damla bırakılır ve iç içe renklerden oluşturulmuş daireler elde edilir.

Resim Öğretmeni İşimDüştü.com Üyesidir